Leonard Liggio

(5 Temmuz 1933 – 14 Ekim 2014)
   Georgetown Üniversitesi’ndeki eğitimine başladıktan sonra, Students for Taft hareketinin bir üyesi olarak özgürlük hareketine dâhil oldu. Takip eden on yıl içinde, 20. Yüzyılın en büyük özgürlük kahramanları ile karşılaştı. Ludwig von Mises’in seminerlerinde bulundu, Ayn Rand’ın Manhattan’daki dairesinde düzenlediği toplantılara katıldı ve Murray Rothbard ile uzun süren bir dostluk başlattı.
   Klasik Liberal akademisyenlerin tanınması ve desteklenmesi amacıyla yola çıktığı kariyerine, William Volker Fonu’nda analist olarak ilk adımını attı. İlerleyen yıllarda, Philadelphia Society’e başkanlık yapmış, Mont Pelerin Cemiyeti, Institute for Humane Studies ve Cato Institute gibi pek çok kuruma hizmet vermiştir.
   Liggio bunun yanında hukuk profesörü olarak Geroge Mason Üniversitesi’nde görev yaptı ve pek çok farklı üniversitede misafir akademisyen olarak ders verdi. 1994 yılından vefatına kadar, Atlas Network Akademik Birim Başkan Yardımcısı olarak, tüm dünyadaki akademisyenler ve think-tank aktivistleri arasında köprüler kurdu. Cato Journal, American Journal of Jurisprudence gibi yayınlarda editörlük yaptı. Yaratıcısı ve destekleyicisi olduğu International Freedom Project gibi pek çok farklı çalışma ile özgürlük hareketinin tüm dünyada ilerlemesine destek oldu.
   Liggio, özgürlük hareketine yaptığı katkılar dolayısı ile Association of Private Enterprise Education tarafından Adam Smith ödülüne ve Society for the Development of Austrian Economics tarafından da hayat boyu başarı ödülüne layık görülmüştür.

Daha detaylı bilgi almak için bkz. Liggio Legacy Project

Hakkımızda

Özgürlük Araştırmaları Derneği 2014 yılında kurulmuş olan ve klasik liberal bir çizgiden Türkiye'deki Kamu Politikaları Araştırmaları alanındaki boşluğu doldurmak için faaliyetler düzenleyen bir düşünce kuruluşudur.

Haber Kaynağı

Gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize kaydolun.