Türkiye'de Yüksek Öğretimin Finansmanı

“Son elli yılda birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yükseköğrenime katılım sosyoekonomik anlamda demokratikleşti. Üniversite mezunları toplumun küçük bir elit kesimini oluştururken, AK Parti hükümetlerinin son yıllarda uyguladığı politikalarla üniversite kapasitelerinin arttırılması ve harçların kaldırılması gibi teşvik edici faktörler yükseköğrenimin daha geniş kesimler için ulaşılabilir olmasına fırsat verdi. Ancak aynı zamanda, bu cömert politikalar katılımın yaygınlaştırılmasının getirdiği faydaların yanında birtakım zararlara da sebep oldu.” 

Genç, bu raporunda Türkiye’de yükseköğrenimin finansmanı için uygulanan yöntemin dezavantajlarına işaret ediyor ve aynı zamanda farklı ülkelerde uygulanan finansman modelleri üzerinden Türkiye için alternatif bir kamu politikası önerisi sunuyor.

Hakkımızda

Özgürlük Araştırmaları Derneği 2014 yılında kurulmuş olan ve klasik liberal bir çizgiden Türkiye'deki Kamu Politikaları Araştırmaları alanındaki boşluğu doldurmak için faaliyetler düzenleyen bir düşünce kuruluşudur.

Haber Kaynağı

Gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize kaydolun.