ÖAD

FRAHukuk Devleti Akademisi

Hukuk devleti veya hukukun üstünlüğü(Rule of Law/L’etat de droit) günümüzde en çok atıf yapılan, modern demokratik devletler açısından adeta vazgeçilmez addedilen hukuki bir ilkedir. Öyle ki, bu özelliği barındırmayan bir devletin/toplumun ciddi manada medeni toplumlar ailesinin bir üyesi olduğuna şüpheyle bakılıyor.

Peki, gerçekten nedir Hukuk Devleti?

World Justice Project bu kavramı bir ülkedeki kurumsal alt yapının sahip olması gereken 4 özelliğe referansla açıklıyor:

Hesap verebilirlik, Adil Yasalar, Şeffaf Devlet, Kolay erişilebilir ve bağımsız bir yargı mekanizması

Başka bir örnekte ise çağımızın önde gelene hukuk filozoflarından Martin Loughlin, bu kavramın şu 5 farklı manada kullanıldığına işaret ediyor:

·       Yargının hâkimiyeti olarak hukuk devleti

·       “Kanun” hâkimiyeti olarak hukuk devleti

·       Hukuk yoluyla yönetim anlamında hukuk devleti

·       Siyasi anayasacılık teorisinin ifadesi olarak hukuk devleti

·       Bir devlet inşa tekniği olarak hukuk devleti

Gerçekten de tarih boyunca net bir tanımı olmamasına rağmen bu kadar yoğun referans alan az sayıdaki kavramdan bir tanesi hukuk devleti. Günümüzde de medeni bir toplum olmanın olmazsa olmazlarından bir tanesi olarak varsayılıyor. 

Biz de, Özgürlük Araştırmaları Derneği olarak, “Hukuk Devleti” kavramını derinlemesine incelemek ve bu kavramın değişik manalarının demokrasi ve hukuk eğitimi yönünden ne anlam ifade ettiğini tartışmak üzere Hukuk Devleti Akademisi’ni başlatıyoruz.

Tecrübeli hukuk profesyonelleri ve ileri seviye hukuk öğrencilerini “hukuk devleti” kavramı etrafında gerçekleşecek derinlikli bir beyin fırtınasına davet ediyoruz.

Hukuk Devleti Akademisi, ülkemizin saygın hukukçu hocalarıyla bir arada geçirilecek felsefi ve pratik tartışmalarla dolu bir hafta sonu kampı ve ardından gelecek 5 aylık bir mentorluk dönemini kapsamaktadır.  Bu 5 aylık mentorluk dönemi içerisinde her katılımcının kendi mentoru ile belirleyeceği bir başlıkta 8.000 – 10.000 kelimelik bir makale yazması beklenmektedir. Bu makalelerin iyi birer yayına dönüşmesi yönünde ayrıca gayret sarf edilecektir.

·       Benzer düzeylerdeki hukukçu adayları ve kıdemli hukuk hocalarıyla birlikte geçirilecek kapsamlı bir düşünce kampına katılım

·       Kıdemli hukuk hocalarıyla 5 ay boyunca birebir çalışma ve geri bildirim alma imkânı

·       Türkiye’nin 4 bir yanından genç ve başarılı hukukçuların ve programın hocalarının dâhil olduğu her yıl genişleyen bir mezunlar ağının parçası olma

Etkinlikler:

18-19 Kasım 2017 İstanbul – Son Başvuru 24 Ekim 2017

03-04 Şubat 2018 Ankara – Son Başvuru 31 Aralık 2017

03-04 Mart 2018 İzmir – Son Başvuru 01 Şubat 2018

07-08 Nisan 2018 Diyarbakır – Son Başvuru 04 Mart 2018

Bu heyecan verici entelektüel deneyimin bir parçası olmak için hemen başvurun: 

https://goo.gl/forms/BtlyfpuU8j6A7XSE2

Not: Etkinlik yüksek lisans ve doktora düzeyindeki hukuk öğrencileri ile teorik konulara ilgi duyan en az 3 yıl deneyimli hukuk profesyonellerinin katılımına (avukat, hâkim, savcı, sivil toplum-insan hakları alanında çalışanlar, kamu/özel sektörde danışmanlık yapanlar vb.) yöneliktir.

                                                                                                                                              


Bu sitede yayınlanan yazılarla ilgili bütün sorumluluk yazarlara ait olup, Özgürlük Araştırmaları Derneği yazarların yazılarından doğabilecek hiç bir hukuki sorumluluğu kabul etmez. Kurumun web sitesine gönderilecek yazılar, editörler kurulu tarafından argümantasyon ve kanıta dayalı olarak değerlendirilir. Ancak düşünce özgürlüğü ilkesi gereği yazarın bakış açısına herhangi bir müdahalede bulunulamaz. Yazılar referans gösterilmeden basılamaz, kopyalanamaz ve paylaşılamaz.

Hakkımızda

Özgürlük Araştırmaları Derneği 2014 yılında kurulmuş olan ve klasik liberal bir çizgiden Türkiye'deki Kamu Politikaları Araştırmaları alanındaki boşluğu doldurmak için faaliyetler düzenleyen bir düşünce kuruluşudur.

Haber Kaynağı

Gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize kaydolun.