Mustafa Akyol


GazeteciKısa Özgeçmişi

Mustafa Akyol Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümü’nden 1996 yılında mezun oldu. Aynı üniversitedeki Atatürk Enstitüsü’nde, “Kürt Sorununun Kökeni” başlıklı master teziyle tarih yüksek lisansı yaptı. Bu tezin genişletilmiş ve güncelleştirilmiş bir versiyonu, Kürt Sorununu Yeniden Düşünmek: Yanlış Giden Neydi, Bundan Sonra Nereye başlığıyla elinizdeki kitaba dönüştü (Doğan Kitap, 2006).

2003’ten bu yana gazete editörlüğü ve yorumculuğu da yapan Mustafa Akyol’un makaleleri, Türk basını yanında, Foreign Affairs, Newsweek, Washington Post, Wall Street Journal, Financial Times gibi yabancı yayınlarda yer aldı. 2011’de ABD’de yayımlanan Islam without Extremes: A Muslim Case for Liberty adlı kitabının gözden geçirilmiş Türkçe çevirisi Özgürlüğün İslami Yolu: İslami Bir Özgürlük Savunması adıyla çıktı. Kitap Türkçe’ye, Endonezce’ye, Malayca’ya çevrildi.

Mustafa Akyol, halen International New York Times, ve Hürriyet Daily News gazetelerinde ve Al-Monitor: The Pulse of the Middle East sitesinde düzenli köşeyazarıdır.

Hakkımızda

Özgürlük Araştırmaları Derneği 2014 yılında kurulmuş olan ve klasik liberal bir çizgiden Türkiye'deki Kamu Politikaları Araştırmaları alanındaki boşluğu doldurmak için faaliyetler düzenleyen bir düşünce kuruluşudur.

Haber Kaynağı

Gelişmelerden haberdar olmak için E-posta listemize kaydolun.